Всихання ялин – проблема, що потребує вирішення на державному рівні

Лісова варта від 18 жовтня 2015 року
19.10.2015
Стан та перспективи покращення практики ведення лісового господарства і гідрологічної функції лісу
20.10.2015

Всихання ялин – проблема, що потребує вирішення на державному рівні

Виникла вона не сьогодні і, на жаль, починає набувати масового характеру у всьому Карпатському регіоні. Не оминула ця біда й лісові масиви Закарпаття. Директор ДП «Рахівське ЛДГ» Володимир Приступа влучно порівнює ситуацію із всиханням ялинників зі стихійним лихом. Адже в таких випадках також гинуть лісові насадження.

Виникла вона не сьогодні і, на жаль, починає набувати масового характеру у всьому Карпатському регіоні. Не оминула ця біда й лісові масиви Закарпаття. Директор ДП «Рахівське ЛДГ» Володимир Приступа влучно  порівнює ситуацію із всиханням ялинників зі стихійним лихом. Адже в таких випадках також  гинуть лісові насадження.

За словами Володимира Михайловича, основною причиною виникнення цієї проблеми, є підвищення середньої температури повітря в області. За даними Карпатського біосферного заповідника, за останні 10-12 років у середньому щорічна температура підвищувалася на 1-1,5 градусів. Водночас намітилася тенденція до збільшення  суми активних температур. Оскільки ялина карпатська — північна порода, то вона більш чутливо сприймає посушливе спекотне літо, яке було останнім часом.

Ще одним чинником, що сприяє всиханню ялин, є короїд. Цей шкідник заселяється на ослаблених насадженнях і посилює процес їх загибелі. Він паразитує на великих площах.

–Щоб якось боротися з цим лихом, ділянки із всихаючими ялинами відводяться під санітарні рубки, — каже Володимир Михайлович. – Для цього спеціально створена комісія, в якій беруть участь інженери-лісопатологи і представники нашого лісо-дослідного  господарства, яка визначає ступінь всихання дерев.

В останні 2-3 роки лісівники проводять таких рубок за рік в обсязі 50-60 навіть 70 тисяч  кубометрів, бо всихання є досить інтенсивним. Але за цих останніх п’ять років господарству вже вдалося трохи стабілізувати ситуацію. На місці зрізаних чистих ялинників  висаджуються інші, змішані породи. Це зазвичай п’ять порід: ялина карпатська, ялиця біла, бук, клен, явір і ясен.

На думку Володимира Приступи, кожне господарство в принципі може самотужки впоратися з цією проблемою, однак це буде довший процес. Три роки тому на базі  Говерлянського лісництва проходив семінар, учасники якого дійшли висновку, що потрібно вносити відповідні зміни до чинного законодавства. Адже необхідно мати юридичний дозвіл, щоб чимскоріш забрати всихаючу деревину. Бо через два роки після того, як  вона полежить на землі, така деревина  перетворюється на неліквід і її вже не можна буде використати навіть як технічну.

Добрий господарник повинен використовувати кожний кубометр деревини з користю. Сподіваємося що рішення згаданого семінару нарешті будуть винесені на законодавчий рівень, і проблему нарешті  вдасться розв’язати.

Прес-служба Закарпатського ОУЛМГ

Resize of DSC_0292-w1200-h800

Resize of DSC_0293-w1200-h800

Коментарі вимкнені.