Працівники державної лісової охорони Берегівщини готуються до гарячої пори
13.03.2018
Іван Барна: «На варті верховинських скарбів люди, у яких душа болить за ліс»
14.03.2018

Тячівський лісгосп: про здобутки та плани на перспективу

Вже близько двох років діє на території району держпідприємство «Тячівський ЛГ», що утворилося на базі філії «ТячівЛАГ». Керує роботою підприємства Наталія Іванівна Катреняк.

– Наталіє Іванівно, розкажіть, будь ласка, про результати роботи лісгоспу за минулий рік?

– З початку створення підприємства колектив взяв хороший старт та активно працює над розвитком лісгоспу. Минуло не так і багато часу, але результати є. Якщо говорити про попередній рік, то напрацювання економічному плані доволі суттєві. За 2017 рік було заготовлено 33,273 тис. кубометрів деревини, реалізовано 34, 152 тис. кубометрів сировини на суму 25 млн. 87 тис. грн. Сплачено до держказни та інші соціальні внески 9 млн. 245 тис. грн.. Лісгосп отримав 1 млн. 241 тис. грн. чистого прибутку.  

– А чи покращилися соціальні стандарти для працівників лісгоспу?

– Наразі у лісгоспі працює 80 осіб. Намагаємося для всіх наших працівників створити належні умови праці та гідно оплачувати їх роботу. Так, за минулий рік середньомісячна заробітна плата зросла з 4 тис грн. до 6,2 тис. грн. У цьому році маємо намір збільшити її до 8,5 тис. грн.

– Чи  дрова й наділі залишаються  основним продуктом, який реалізовуєте?

– Дрова складають лише третю частину від усієї реалізованої продукції. Зі згаданого об’єму спроданої сировини  лише  9,5 тис.  м3 складає ділова деревина, 10,71 тис. м3 – дрова, а  13,77 тис. м3 – техсировина. Тобто лісгосп взяв курс  на заготівлю більшими об’ємами не тільки дров, а й техсировини, яка дорожча. Аби отримати таку сировину,   лісівники застосовують метод раціонального розкряжування деревини. Покупці ділової деревини та техсировини визначаються через  аукціон. А ось дрова реалізовуємо держустановам за укладеними угодами та без угод – населенню. Було реалізовано тогоріч дрова Вільховецькій ТОГ, Тересвянській ЗОШ І-ІІІ ст. та кільком сільським радам. Окрім дров метрових, спродуємо й колоті дрова. Для їх заготівлі придбано спеціальний колун. Наразі ціна на дрова дещо зросла. Так, кубометр колотих дров у піддонах вартує 1,5 тис. грн., а  кубометр звичайних дрова для населення – з 375 грн, а для підприємців та установ –  900 грн. 

– А як ведеться охорона лісових масивів від самовільних рубок?

– Оскільки угіддя підприємства знаходяться у безпосередній близькості до населених пунктів, то випадки незаконної заготівлі деревини місцевим населенням трапляються досить часто. Однак з кожним роком ситуація покращується. Громадськість стає більш свідомою. Тогоріч працівники лісової охорони провели 47 рейдів з виявлення незаконних рубок на території лісгоспу й було зафіксовано 16 випадків лісопорушення, під час яких  зловмисники зрубали 169 кубометрів деревини, й цим завдали шкоди природі на суму 908,1 тис. грн. У тому числі 7 випадків незаконних рубок зафіксовано лісівниками, однак особу порушника так й  не встановлено. Своїми діями зловмисники завдали шкоду природі на суму 433,8 тис. грн.  Також впродовж року лісгоспом була секвестровано 16 кубометрів дров. Найбільше лісопорушень зафіксовано на території Тернівськогого лісництва, а саме у Бедевлі, Біловарцях та Тересві, дещо поменшало таких випадків у Тарасівці та селах Тереблянської долини. Цьогоріч зафіксовано вже 7 випадків незаконних рубок на території лісових угідь підприємства. Аби зменшити кількість лісопорушень, лісівники проводять просвітницькі бесіди з населенням та наголошують на адміністративній відповідальності, яка наступає за самовільні рубки деревини.

 

– Нещодавно громадські активісти заявили про те, що лісгосп нищить дубові насадження у Біловарцях. Як прокоментуєте ці заклики?

– Найперше, всі лісогосподарські заходи, що проводить лісгосп,  запроектовані Київською лісовпорядною експедицією, що проводила базове лісовпорядкування впродовж 2016-2017 років. На всі вирубки, які проводить підприємство, виписуються відповідні лісорубні квитки. Що ж до повідомлення громадських активістів про те, що лісгосп займається вирубуванням скельних дубів у Біловарцях, маю зазначити, що воно провокаційне. Найперше, в угіддях цього населеного пункту росте не скельний дуб, а звичайний. По-друге, заходи, які там проводили лісівники, цілком правомірні. Наприкінці минулого року в цих угіддях здійснено вибіркові рубки близько 20 кубометрів деревини, а цього року, на початку березня, згідно з аукціонних договорів, відвантажено 9 кубометрів сировини, тобто вивезено з лісу. Єдине з чим можемо погодитися з активістами, так це те, що випадки незаконних рубок в цих угіддях фіксуються. Так, ще 1 березня  працівники лісової охорони виявили у лісовій зоні Біловарців, де росте дуб, лісопорушення, вчинене невідомою особою, а саме – незаконно зрубані два дуби. Справу передано до  правоохоронних органів. Хотілось би, аби громадські активісти перед тим, як звинувачувати у незаконних рубках лісівників, досконало вивчили ситуацію. Також прикро, що у боротьбі з правопорушниками ці ж активісти зовсім не допомагають лісовій охороні підприємства, а навпаки –  ставлять палки у колеса, звинувачуючи тих, хто захищає ліс, у його знищенні. Більшої підтримки лісівникам хотілось би мати й від районної влади, адже саме вона допомагає формувати імідж держлісгоспів серед громадськості. У свою чергу, лісгосп завжди радо допомагає владі та селянам у покращенні інфраструктури населених пунктів району.

– Мешканці Біловарців неодноразово заявляли про те, що  мають на меті створити в урочищі Біловарець, де ростуть дуби, заказник. Чи підтримує лісгосп такий задум?

– Про наміри створити заказник в угіддях поблизу Біловарців нам відомо. Більше того, керівник ОУЛМГ Валерій Мурга та лісівники Тячівського лісгоспу залучали для вивчення ситуації науковця, який і досліджував територію ймовірного заказника. Як з’ясував науковець, до майбутнього заказника повинні увійти не тільки ліси, які зараз у підпорядкуванні держлісгоспу, а й землі сількогосподарського призначення, що поруч лісової зони. І тому необхідно заборонити експлуатувати ці наділи місцевим жителям. Тож без громадських слухань зробити це неможливо. Поки що питання створення заказника не вирішено. Наразі лісгосп опікується трьома  заказниками місцевого значення – Мочарки, Дубрави та печери Термокса, загальна площа яких 18 га.
  
– Що вдалося зробити підприємству у господарській сфері?

– Минулий рік був продуктивний на покращення інфраструктури лісгоспу. Найперше, було проведено капремонт адмінбудівлі з заміною вікон та дверей. Відновлено фасад й покрівлю будівлі, а також  облагороджено подвір’я – перед входом до підприємства вистелено бруківку. Загалом, на проведення робіт з покращення інфраструктури лісгоспу витрачено 1 млн. 53 тис. грн. У перспективі заплановано збудувати окремі будівлі для всіх чотирьох лісництв. 

– А чи дбає лісгосп про комфортне перебування туристів у лоні природи?

– Держлісгосп спрямовує чимало зусиль задля облагородження у лісовій зоні рекреаційних місць. За попередній рік було збудовано у лісових угіддях підприємства 5 місць для відпочинку туристів та візитерів лісу. Поблизу річки чи вздовж автодоріг зведено альтанки, лавки та, навіть, затишний будиночок, як-то на початку села Красна. Деякі місця для відпочинку ще добудовуватимуться впродовж цього року. 

– Коли розпочнеться весняна кампанія з лісовідновлення та яку площу лісів заліснить лісгосп?

– Як тільки у лісових масивах настане відлига, на 111,3 га  території лісу розпочнемо лісовідновлювальну кампанію.  Так, на 29,4 га лісового масиву  заплановано висадити новий ліс, а 81,9 га – буде залишено на природне поновлення з подальшим проведенням догляду за лісовими культурами. Загалом, буде висаджено близько 130 тисяч деревцят лісоутворюючих порід: ялини, дуба, ясеня та явора. 

Також до весняної акції «Майбутнє лісу – у твоїх руках» маємо намір залучити шкільну молодь та разом з ними заліснити угіддя у  Дубівському та Тарасівському лісництвах. 

Вже через кілька років лісгосп матиме й власний посадковий матеріал. Адже  тогоріч на території лісгоспу створено розсадник площею 0,02 га, де висіяно насіння дуба. А цієї весни буде закладено ще один  розсадник. 

– Розкажіть про плани на цей рік.

– І надалі лісівники підприємства виконуватимуть свій безпосередній обов’язок – захищатимуть лісові масиви від шкідників та незаконних рубок, збільшуватимуть плащі лісу та вестимуть догляд за ними. А також буде закладено по базовому розсаднику  на території кожного з лісництв. Невід’ємною складовою нашої роботи є також заготівля та реалізація деревини. Вже ближчим часом підприємство має намір повністю перейти на реалізацію лісопродукції через аукціонні торги. На цей рік лісгосп запроектував заготовити близько 32 тис. кубометрів сировини. 

– Дякую за розмову. 

Цікавилася Л.Білак для Tyachiv.com.ua

Коментарі вимкнені.