ІНФОРМАЦІЯ

про роботу  Закарпатської обласної організації Товариства лісівників України за 2018 рік

         Закарпатська обласна організація Товариства лісівників України у  звітному періоді  діяла згідно із Статутом Товариства лісівників України, безумовно дотримувалась затверджених Статутом форм та організації роботи.

         Станом на 01.01.2019 року на обліку Закарпатської обласної організації Товариства лісівників України перебуває  1473 чол.  індивідуальних  членів, що більше відповідного періоду минулого року на 5,8%.

Головною метою обласної організації ТЛУ є  мобілізація сил громадськості на виведення лісового господарства з кризового стану, збереження лісової галузі в цілому, захист лісових насаджень, як одного з найважливіших компонентів біосфери, від незаконних рубок, пожеж, промислових викидів, сприяння веденню лісового господарства на засадах сталого розвитку та ефективного управління, поширення знань про роль лісів у житті людини, формування в суспільстві екологічного світогляду  і культури, формування довіри,  позитивного іміджу та належного шанобливого ставлення суспільства до праці лісівників.

Обласна організація ТЛУ зайняла принципову позицію щодо Стратегії реформування лісової галузі, яка (позиція ) ґрунтується на тому, щоб :

  • не допустити приватизації лісів або надання їх у концесію;
  • визнати багатофункціональність лісового господарства;
  • зберегти державну структуру управління лісовим господарством;
  • віднести лісове господарство до пріоритетних галузей економіки;
  • визначити поняття лісового господарства, яке повинне включати заготівлю деревини та реалізацію заготовленої продукції;
  • організація ринку деревини в Україні у відповідності до міжнародних стандартів та договорів, які підписані та ратифіковані державою.

Наші пропозиції з питань Стратегії реформування лісової галузі, концепції розвитку лісового господарства  були направлені  Закарпатській обласній державній адміністрації, Закарпатській обласній раді, рішеннями яких прийняті та направлені відповідні звернення до Президента України Порошенко П. О., Голови  Верховної Ради України Парубія А.В, Премєр-міністра України Гройсмана В. Б.

         Аналогічне звернення та пропозиції направлені Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Верховної ради України, засідання якого з цих питань відбулося у Львові 13.02.2018 року. В роботі Комітету приймали участь наші представники.

         З прийняттям Верховною Радою України Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання утворення та діяльності сімейних фермерських господарств» від 10.07.2018 № 2497-УІІІ, введення в дію якого фактично  призводило до банкрутства та ліквідації державних лісогосподарських підприємств,  первинні організації та обласна організація ТЛУ, спільно з колективами лісогосподарських підприємств жорстко виступили за невідкладний перегляд норм Закону України.

На підтримку звернення Всеукраїнської організації Товариство лісівників України норми Закону України були розглянуті на загальних зборах колективів лісогосподарських підприємств, колегії обласного управління лісового та мисливського господарства.

На підставі рішень первинних колективів направлено відповідні звернення до Закарпатської обласної державної адміністрації та Закарпатської обласної ради.

Рішенням Закарпатської обласної ради «Про звернення Закарпатської обласної ради щодо відміни податку за лісові землі» від 27.09.2018 за № 1313 направлено Звернення до Президента України П.О. Порошенка, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України щодо невідкладного перегляду норм Закону України від 10.07.2018 № 2497-УІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання утворення та діяльності сімейних фермерських господарств» та відміни податку за лісові землі.

Делегати від Закарпатської обласної організації ТЛУ прийняли активну участь у роботі 7 з’їзду Товариства лісівників України, який відбувся в Києві та повністю підтримали рішення з’їзду.

На запрошення Всеукраїнської організації ТЛУ у роботі з’їзду прийняв участь голова Закарпатської обласної державної адміністрації Москаль Г. Г., який у своєму виступі підтримав наші пропозиції, висловив своє бачення розвитку лісової галузі в цілому та в Закарпатській області зокрема.

Вже кілька років поспіль лісова галузь працює без державного фінансування, що створює значні проблеми при фінансуванні лісогосподарських заходів. Члени обласної ради та первинних організацій Товариства лісівників України усвідомлюють названу проблему, особливо в південних та східних областях України.

Тому, в порядку підтримки лісівників Одеської, Херсонської, Донецької областей члени Товариства лісівників України добровільно надавали матеріальну допомогу у вигляді одноденного заробітку, утриманого із заробітної плати.

За 2018 рік перераховано 11,3 млн грн. матеріальної допомоги, в т. ч. підприємствам:

– Одеського           ОУЛМГ – 1,6 млн грн.;

– Херсонського     ОУЛМГ – 6,0 млн грн.;

– Донецького        ОУЛМГ –  3,7 млн грн.

Закарпатська область розташована на заході України, межує з 4 країнами Європи і є найбільш лісистою областю держави. Чудова природа, сприятливий клімат приваблює туристів та поціновувачів  природи не тільки з усіх куточків України, але і  з інших країн світу.

Тому, не дивно,  що громадськість краю, гості проявляють все більший інтерес до лісового господарства, даючи свою оцінку діяльності лісогосподарських підприємств.

Відсутність повної і всебічної інформації та відповідних знань у населення про засади ведення лісового господарства, приводить до необґрунтованих нападків, звинувачень лісівників у некомпетентності з питань ведення лісового господарства.

Тому, питанням інформування громадськості щодо лісогосподарських заходів, технології робіт, починаючи від збору насіння і закінчуючи рубками, приділяється особлива увага.

Як показує досвід, чим більше проінформована громадськість краю про лісогосподарські заходи, тим менше негативних відгуків і проблем появляються у засобах масової інформації, Інтернет-виданнях, зверненнях громадських активістів та небайдужих до лісової галузі жителів області.

Таку ситуацію вирішити миттєво неможливо, потрібна копітка роз’яснювальна, навчальна, інформаційно-агітаційна робота всіх лісівників.

Для формування позитивної думки про роботу лісівників, інформування населення, відповідей на необґрунтовані звинувачення лісових господарників, при обласному управлінні лісового та мисливського господарства створена і діє прес-служба з 3 працівників, яка забезпечена необхідними технічними засобами, транспортом. Крім того, на кожному лісогосподарському підприємстві в штаті є прес-секретар.

Члени обласної та  первинних організацій ТЛУ тісно співпрацюють з представниками прес-служби управління та журналістами центральних та крайових видань та телеканалів.

У рамках роботи з представниками преси проводяться прес-конференції, зустрічі з громадськістю та публікуються матеріали в друкованих засобах масової інформації та Інтернет-виданнях.

Працівниками прес-служби  в рамках агітаційно-пропагандистської роботи було опубліковано понад 1100 статей за 2018 рік, змонтовано та видано понад 200 відеосюжетів.

Видавалась та розповсюджувалась друкована продукція, буклети, календарі, листівки до Дня працівника лісу, до Всеукраїнської акції «Майбутнє лісу у твоїх руках».

Працівниками Закарпатського обласного управління разом із представниками ТЛУ в Закарпатській області  організовано експозицію «Ліс: від насіння до насіння».

 Саме під такою назвою вперше за новітню історію лісової галузі Закарпаття, в атріумі Закарпатської обласної державної адміністрації відбулась фотовиставка. Головна ідея лісових господарників була спрямована на презентацію  нелегкої  роботи закарпатських лісівників. Сама ж виставка має 60 унікальних фотосвітлин з найрізноманітніших куточків Закарпаття та виконана у чорно-білому кольорі.

 Окрім того наразі готується до випуску Перша енциклопедія лісового господарства Закарпаття на українській та англійській мовах.

 Активно розвиваються на теренах Закарпаття шкільні лісництва.

Сьогодні в Закарпатській області діють 32 шкільних лісництв, де навчаються 610 вихованців. Школярі засвоюють ази лісової справи на ділянках. Діти вивчають і досліджують рослинний і тваринний світ нашого краю. Однак, діяльність шкільних лісництв не обмежується тільки суто навчальним процесом. Учні беруть активну участь в природоохоронних і лісогосподарських заходах.

Учні шкільних лісництв за участі членів ТЛУ   взяли участь в  акції з виготовлення, розмальовування та роздачі годівничок для птахів в школах міст та селищ.

Адже шкільні лісництва є однією з форм трудового виховання, залучення учнів до суспільно-корисної праці, до охорони природи, набуття знань і навичок ведення лісового господарства. Юні лісівники охороняють ліси від пожеж, доглядають за лісовими культурами, збирають насіння, заготовляють лікарські рослини, ведуть фенологічні спостереження, велику увагу приділяють пропаганді природоохоронних знань та проведенню дослідницької роботи.

У 2018 році юні лісівники Ужгородщини (Камяницьке шкільне лісництво, ДП «Ужгородське ЛГ) стали призерами Всеукраїнського зльоту шкільних лісництв в місті Суми, де відбувся ХІІ Всеукраїнський зліт учнівських лісництв. Ужгородські лісівники привезли нагороди. Так третє місце у захисті науково-дослідницьких робіт під час ХІІ Всеукраїнського зльоту учнівських закладів загальної середньої та позашкільної освіти в  номінації «Лісовідновлення та лісорозведення» здобула Кароліна Кичка. Загалом шкільне лісництво Кам’яницької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Ужгородської районної ради Закарпатської області вибороли бронзу у виставці-презентації досягнень учнівських лісництв під час ХІІ Всеукраїнського зльоту учнівських лісництв закладів загальної середньої та позашкільної освіти.

Щорічно Закарпатська обласна організація Товариства лісівників України бере активну участь у галузевих конкурсах, започаткованих всеукраїнською радою Товариства лісівників України, зокрема:

– Всеукраїнському конкурсі на кращий теленарис, присвячений роботі лісівників України;

– Всеукраїнському конкурсі-змаганні звалювачів лісу.

– Конкурсі на краще учнівське лісництво.

– Галузевому фотоконкурсі, присвяченому роботі лісівників України;

– Всеукраїнському конкурсі на кращого лісничого.

Наші первинні організації були серед нагороджених та преміювались грошовими винагородами.

Члени первинних організацій Закарпатської обласної організації Товариства лісівників України відзначені нагородами та відзнаками Товариства лісівників України до Дня працівників лісу. Директор ДП «Довжанське ЛМГ» Ледней В.І. нагороджений нагрудним знаком Товариства лісівників України «Почесний лісівник України»; лісничий Богданського лісництва ДП «Рахівське ЛДГ» Грапинюк М.Ю. нагороджений Почесною грамотою Товариства лісівників України; керівник прес-служби Закарпатського ОУЛМГ Давидова Ю.А., в.о. головного лісничого ДП «Великобичківське ЛМГ» Ясінчак Р.В., головний інженер ДП «Перечинський лісгосп» Романюк А.В. отримали Подяку Голови Товариства лісівників України.

Приймалась  активна участь у заходах весняної посадки лісу, у всеукраїнських акціях «Майбутнє лісу у твоїх руках», «День довкілля».

Метою проведених акцій є виховання у підростаючого покоління шанобливого ставлення до природи, забезпечення зацікавленості у збереженні лісових насаджень, дотримання правил поведінки в лісі, роз’яснення широким колам громадськості важливості створення лісових насаджень, ознайомлення та надання можливості учнівській молоді, представникам громадськості взяти участь у створенні лісів, підвищення довіри громадськості до діяльності лісогосподарської галузі.

Відповідно до мети акції «Майбутнє лісу у твоїх руках» проведена значна кількість роз’яснювально-просвітницьких заходів.

В рамках акції посаджено  42,9 га лісових насаджень, проведено 48 ознайомчо-пізнавальних заходів, проведено 76 заходів з благоустрою територій. В акції прийняло участь 1300 чол. шкільної та студентської молоді, 165 представників громадських організацій, близько 600 чол. інших небайдужих громадян, члени первинних та громадських організацій ТЛУ.

.Всі учасники акції, лісівники прекрасно розуміють, що здорові, високопродуктивні лісові насадження  можна виростити тільки за наявності якісного посадматеріалу, вирощування якого починається зі збору насіння.

Тому питанню вчасного збору, переробки та зберігання насіння приділяється велика увага. В цьому плані хотілось би відзначити лісівників ДП «Брустурянське ЛМГ» та ДП «Великобичківське ЛМГ», які закупили необхідне сучасне  обладнання (сушильні шафи, барабани, скляну тару для зберігання насіння та інше), що дозволяє на високому технологічному рівні обробляти та зберігати зібране насіння.

До речі, на Закарпатті тільки в ДП «Брустурянське ЛМГ» вирощують кедр європейський, а на висоті понад 1600м створено унікальний заповідник «Горгани і Тавпіширка», де проростає кедр, вік якого становить понад 350 років.

В останні роки поняття «зелений» туризм у Закарпатті стало не тільки ближчим, а й самі його широти значно розширилися. Безумовно, особлива увага розвитку туристичному напрямку приділяється лісогосподарниками, які не тільки турбуються про збереження лісів, а й створюють належні умови для комфортного відпочинку туристів.

         Загалом, станом на 01.01.2019, завдяки лісівникам, у лісовому фонді облаштовано та функціонує 240 рекреаційних пунктів та місць відпочинку, з яких 38 облаштовано у 2018 році. Одними з найкращих є стаціонарні місця відпочинку у ДП «Брустурянське ЛМГ», ДП «Свалявський лісгосп», ДП «Ясінянське ЛМГ», ДП «Великобичківське ЛМГ», ДП «Берегівське ЛГ».

Закарпаття, особливо лісові насадження в гірських умовах, є туристичною перлиною України. Логічно що туристична галузь повинна стати однією з найбільших наповнювачів місцевих бюджетів.

  Лісівники Закарпаття разом із провідними туристознавцями промарковують туристичні маршрути, будуть лісові та мисливські будиночки, облаштовують рекреаційні пункти, формують карти-схеми для туристів із позначками, де які  об’єкти, де є вода, де зупинитися відпочити, тощо.

              До речі, лісівники тісно співпрацюють з працівниками Державної служби з надзвичайних ситуацій та працівниками Національної поліції Закарпатської області.

             Саме завдяки співпраці лісівники ДП «Свалявське ЛГ» відшукали на п’ятий день пошуків  заблукалого в горах лижника зі столиці, який знайшов порятунок в мисливському будиночку Березниківського лісництва.

Варто додати, що наразі активно  ведеться  спільна робота лісівників Закарпаття, членів ТЛУ  та  Громадської Спілки  «Регіональна туристична організація Закарпаття» із відновлення 200-кілометрового туристичного пішохідного маршруту ім. Олега Ямалова.

 Маршрут проходитиме  32-ма пішохідними туристичними стежками  різної категорії складності по лісфонду всіх лісогосподарських підприємств, через мальовничі куточки Закарпаття – до гірських вершин   України – Говерли,  Петрос, Близниці, Піп Іван,  полонини Руну, Боржаву і Бужору та ін.

       У липні минулого року ДП «Ясінянське ЛМГ» спільно  з Рахівською районною державною  адміністрацією започаткували і провели перший міжнародний фестиваль «Де бере початок Тиса». Адже саме в лісфонді ДП «Ясінянське ЛМГ» бере початок Тиса.

У фестивалі прийняли участь представники країн, через які протікає одна з найбільших рік у Європі – Україна, Сербія, Угорщина, Словенія, Румунія. Лісівниками облагороджено місце витоку Тиси, облаштовані бесідки для відпочинку. А представники 5-ти країн на місці витоку посадили по одному саджанцю породи тис.

        Вже другий рік поспіль на Закарпатті на базі ДП «Виноградівське ЛГ», Шаланківське лісництво проводився Міжнародний фестиваль «День мисливця».

         Активними учасниками святкування були делегації Державного агентства лісових ресурсів України, представники влади,  обласних управлінь лісового та мисливського господарства інших областей України, закордонні делегації з Угорщини, Словаччини, Румунії, Чехії, мисливських товариств, преса,  численні відвідувачі.

Головною метою Міжнародного мисливського фесту є  не тільки демонстрація трофеїв і мисливської майстерності, але й збереження фауни, збільшення площі заліснення, яка є природним ареалом для дичини, заклики полювати тільки за правилами і нещадна боротьба з браконьєрством.

Лісівники намагаються максимально використовувати природні ресурси, для чого цілеспрямовано працюють над розвитком «гастрономічного» туризму та побічного користування.

         З цією метою у ДП «Брустурянське ЛМГ»,  ДП “Ясінянське ЛМГ”, ДП “Довжанське ЛМГ”, ДП «Великобичківське ЛМГ» створено форелеві рибники по розведенню малька та формуванню зрілих особин. Крім того у гірських районах Закарпаття лісівники щовесни запускають мальків форелі у гірські струмки для збільшення популяції «царської» риби, облаштовують численні форелеві перепади для збільшення вмісту кисню у воді.У майбутньому лісівники планують розширити рибне господарство, збільшуючи систему резервуарів та басейнів. Також є лісгоспах є пасіки. У Великобичківському ЛМГ працює сушилка, на якій сушаться гриби, ягоди та лікарські трави. Цього року на базі НПП “Зачарований край” планується виробництво чаю.         

З організаційних питань найважливішим питанням залишається питання збільшення чисельності членів первинних організацій Товариства, створення нових первинних організацій у господарюючих суб’єктах державної та приватної форми власності, залучення до ТЛУ суб’єктів господарської діяльності на умовах асоційованого членства та партнерства.

          Станом на 01.01.2019 року на обліку Закарпатської обласної організації Товариства лісівників України перебуває  1473 чол.  індивідуальних  членів, що більше відповідного періоду минулого року на 5,8%.        

          В 4  підприємствах не створені первинні організації Товариства лісівників України. Це новостворені підприємства на базі ліквідованих філій Державного підприємства «Закарпатське обласне управління лісових агропромислових господарств».

          Проведення установчих зборів по створенню первинних організацій ТЛУ на названих підприємствах заплановано  на  січень-лютий 2019 року.

         Підписано 1 договір з первинною організацією ТЛУ ДП «Свалявське ЛГ» про перерахування членських внесків до Закарпатської обласної ради ТЛУ. Робота в цьому напрямку, а також по питанню залучення    в члени ТЛУ суб’єктів господарської діяльності на умовах асоційованого членства та партнерства триває.

          15 листопада 2018 року відбулась звітно-виборча конференція  Закарпатської обласної організації Товариства лісівників України, на якій заслухано та затверджено звіт голови обласної ради ТЛУ,  звіт про роботу ревізійної комісії,  обрано новий склад ради обласної організації та ревізійну комісію.

          На засіданні обласної ради Товариства лісівників України головою обласної ради обрано Кия Василя Васильовича.

          За 2018 рік Закарпатською обласною організацією ТЛУ виконано план по надходженню та перерахуванню членських внесків Президії Всеукраїнської ради ТЛУ в повному обсязі.

Рішення Президії Всеукраїнської ради ТЛУ, інформаційні листи та методичні матеріали вчасно доводились до первинних організацій для ознайомлення, виконання  та використання в роботі.

 Голова обласної ради

Товариства лісівників України                                                          Кий В. В.