ДОБРА ТРАДИЦІЯ – ЯКІСНИЙ РЕЗУЛЬТАТ МІЖГІРСЬКИХ ЛІСІВНИКІВ
15.05.2020
Вітаємо з Днем народження!
16.05.2020

Руді лісові мурахи – важлива ланка екосистеми лісу

Ліс – тип природних комплексів, у якому поєднуються переважно деревна та чагарникова рослинність з відповідними ґрунтами, трав’яною рослинністю, тваринним світом, мікроорганізмами та іншими природними компонентами, що взаємопов’язані у своєму розвитку, впливають один на одного і на навколишнє природне середовище. Іншими словами ліс – це своєрідна екосистема, в якій тісно взаємодіють між собою дерева, рослини та тварини.

Дуже важливу роль в цій взаємодії відіграють мурахи. На території України мешкає близько 70 видів мурах, в основному – в лісах. Найбільшу користь приносять види, які відносяться до роду і підроду Форміка, відомі під назвою «руді лісові мурахи». Ці комахи – хижаки, причому всеїдні. Важко переоцінити їх значення у боротьбі з ворогами лісу. На дерева які ростуть біля мурашників жодний шкідник не забереться. Підраховано що середня сім’я мурашок за добу знищує до двадцяти тисяч шкідників, а за сезон до п’яти мільйонів. Вони їдять яйця шкідників, личинок, гусінь, дорослих комах. Одна сім’я мурашок (до трьохсот тисяч особин) у радіусі 200-300 метрів від мурашника знищує усіх шкідників. Якщо на гектар лісу є бодай три – чотири мурашині сім’ї то шкідникам тут робити нічого. Немає такої комахи, яка була б в змозі протистояти численним загонам цих найсильніших істот. Адже мураха здатна утримувати вниз головою вантаж масою 500 мг. Не дарма їх називають санітарами лісу.

Державна лісова охорона Великоберезнянського лісгоспу з метою захисту лісу від хвороб і шкідників дуже відповідально ставиться до проблем збереження та захисту місць оселення мурах. Щоб уберегти мурашники від руйнування, працівники лісового господарства огороджують їх жердинами, при цьому стовпчики для огорожі забивають на відстані не ближче 0,5 м від краю мурашника. Це так званий біологічний метод боротьби – найефективніший і найдешевший спосіб. За його допомогою можна відновити рівновагу в лісах, значно підвищити їх стійкість. Також працівники лісгоспу, проводять серед місцевого населення, учнів і відпочиваючих масово-роз’яснювальну роботу про корисність мурашок в житті лісу і необхідність їх охорони. Використання мурашок в боротьбі з шкідниками лісу – важливий профілактичний захід в загальній системі лісозахисту, його необхідно поєднувати з іншими заходами, направленими на підвищення стійкості лісонасаджень. Шановні громадяни, при візиті до лісу, не забувайте про мурашники, бережіть їх та не розорюйте. Пам’ятайте що лісові мурахи – запорука здорового лісу.

Коментарі вимкнені.