ДП «Великоберезнянське лісове господарство»

ДП «Великобичківське лісомисливське господарство»
25.03.2015
ДП «Брустурянське лісомисливське господарство»
25.03.2015

 

Про підприємство

Сайт: berlis.org.ua

Сторінка в соціальній мережі Facebook

Керівництво підприємства

Олень Ольга Олексіївна головний лісничий

ДП «Великоберезнянське лісове господарство» розташоване у районі Стрийсько-Міжгірської Верховини, у межах Воловецько-Міжгірської Верховини з буково-ялицевими, чистими буковими лісами, які переважають південних схилах Вододільного хребта у північній частині території підприємства. На решті території лісгоспу, на відрогах Полонинського хребта, теж переважають ліси букової формації. Біля 4 тис. га лісових земель зайнято похідними ялиновими лісами. Похідні ялинові деревостани тут, як і в інших районахобласті, створювались у минулому, починаючи з початку ХХ століття в період так званої «ялиноманії». Впродовж останніх десятиліть такі деревостани не створюються, позаяк лісове господарство ведеться на вирощування корінних за породним складом насаджень. Корінні ліси підприємства представлені головним чином деревостанами з преважанням бука. Домішкою виступає явір, ільм гірський, ясен звичайний. Трапляється в домішці і явір з декоративною текстурою деревини. Все це істотно поліпшує біорізноманіття лісових екосистем, а також підвищує товарну якість насаджень.

Для здійснення природоохоронної діяльності та організації лісогосподарського виробництва лісгоспу надано у постійне користування 37950 га земель лісового фонду. Деревостани з переважанням у складі бука займають 63,3; ялиці – 14,8; ялини – 12,2 дуба – 3,2 % від площі вкритих лісовою рослинністю земель. На решті 6,2 % цих земель у складі насаджень домінують на невеликих ділянках модрина, сосна, граб, ясен, явір та м’яколисті породи. Лісовий фонд підпиємства представлений високопродуктивними, корінними за породним складом одновіковими та умовно-одновіковими насадженнями. Середній запас ростучого лісу на 1га сягає 358 куб.м, а середній річний приріст запасу деревини становить 4,7 куб.м/га. Наведені середні показники лісового фонду є високими, незважаючи на те, що 7,1 тисячі гектарів найпрдуктивніших лісів було передано до Ужанського національного природного парку.

При веденні лісового і мисливського господарства коликтив лісгоспу надає пріоритети природоохоронним підходам до господарювання в лісах. Вже на законодавчому і нормативно-правовому рівнях 54,3 % земель лісового фонду   віднесені до катигорій захисних лісів та лісів природоохоронного, наукового, історико-культурного призначення. Сьогоднішні ліси, збережені і доглянуті не одним поколінням лісників Великоберезнянщини, слугують основою для недавно створеного Ужанського національного природоохоронного парку, якому передано з вилученням від лісгоспу 7069 га найпродуктивніших сиглих деревостанівбукової формації, а 9938 га лісів включено до складу парку без вилучення. Природно-заповідний фонд підприємства доповнюють заказники місцевого значення «Дубова», «Тихий», памятка природи «Яворник». До природно-заповідних територій на сьогодні віднесено 36,4 площі лісового фонду підприємства, але процеси заповідання продовжуються. Вагомий природоохородний потенціал лісів підприємства привертає посилену увагу органів Мінприроди України на предмет створення тут нових заповідних територій. Такий інтерес, з одого боку, засвідчує про належне збереження лісів району, а з іншого – викликає занепокоєння колективу підприємства щодо невиправданої спроби визнати традиційне для краю лісогосподарське виробництво меншовартісним і надати пріоритет суцільному заповіданню, аж до ліквідації сільськогосподарського підприємства і лісогосподарського виробництва взагалі. Тільки за останні 11 років, внаслідок створення обєктів природно-заповідного фонду, площа лісового фонду підприємства із 41097 га зменшилось до 29530 га. Надалі в планах і програмах природоохороноого відомства – створення природно-заповідних об’єктів природно-заповідного фонду, площа лісового фонду підприємства із 41097 га зменшилось до 29530 га. Надалі в планах і програмах природоохоронного відомства – створення природно-заповідних об’єктів майже на всій площі лісгоспу. Тому варто задуматись про подальшу долю лісгоспу, який своїми досягненнями у збереженні і полібшенні якості лісового фонду може “заслужити” ліквідації у зв’язку з втратою об’єкту діяльності.

ДП «Великоберезнянське лісове господарство» здійснює лісогосподарчі заходи, враховуючи еколого-економічні фактори та керуючись проектом ведення і розвитку лісового господарства, розробленого лісовпорядкуванням. Цим проектом передбачено господарювання в лісах зі застосуванням типологічних та генетико-селекційних підходів. Запроектовані всі види робіт та їх обсяги упродовж лісогосподарського циклу з вирощування деревостанів. Лісогосподарскі заходи, що передбачені проектом,є обов’язковими до виконання. Тому лісівники підприємства, доречі, як і всі інші лісівники нашого краю, розпочинають цикл господарювання з лісонасіннєвої бази. У лісгоспі ця база представлена 12 постійними лісонасіннєвими ділянками загальною площею 62,8 га. Ділянки використовуються для заготівлі покращеного насіння дуба звичайного, дуба скельного, бука лісового, мадрини європейської, клена-явора. Є також плюсові дерева бука європейського та дугласії. Вирощування садивного матеріалу забезпечують 29 тимчасових лісових розсадників, з яких 2-піднаметові. Садивним матеріалом лісгосп себе забезпечує повнісью, а надлишок стандартних сіянців ялиці білої та саджанці декоративних порід реалізує на внутрішньому ринку. При лісовідновних роботах перевага надається природньому поновленню, яке сягає 60 га при 80 га щорічно створюваних лісових насаджень. Доглядові рубання, санітарно-оздоровчі заходи, головне рубання та роботи з побічного користування лісом також здійснюється силами лісгоспу, а при необхідності на умовах договорів деякі роботи виконують спеціалізовані підприємства і фірми.

Великоберезнянці здавна славляться умілим господарюванням в лісах. Сьогоднішній стан лісів, їх продуктивність, корінний породний склад, природоохоронний потенціал є найвищою оцінкою цього району. Основне завдання колективу – подальше зображення і примноження лісових ресурсів та раціональне їх використання в екологічному та економічному аспектах для соціального розвитку.

Контакти:

90522, Закарпатська обл., с. В.Березний, вул. Рибарська, 18. тел.: 8(03135) 2-11-39

тел.: +38(03135) 2-11-39,

e-mail:  lis.v@ukr.net