ДП «Хустське лісове дослідне господарство»

ДП «Ясінянське лісомисливське господарство»
25.03.2015
ДП «Ужгородське лісове господарство»
25.03.2015

Про підприємство

Сторінка в соціальній мережі: Facebook

Сайт: www.khust-ldg.com.ua

Керівництво:

Мамчич Степан Іванович                           головний лісничий
Соболівський Роман Ярославович        головний інженер

Розташоване на південному сході центральної частини Закарпатської області. Лісові насадження підприємства у відповідності до комплексного лісогосподарського районування Західного регіону України відносяться до району Вулканічних Карпат та міжгірних улоговин з буковими і дубово-буковими лісами. Загальна площа земель лісового фонду становить 33764 га, а земель, вкритих лісовою рослинністю – 30985 га.

Основним завданням працівників лісгоспу є вирощування корінних за породним складом букових деревостанів у гірських лісах Нижньо-Бистрянського, Березівського, Монастирецького, Драгівського і Вільшанського лісництв та дубово-букових деревостанів у передгірних та гірських лісах Хустського, Велятинського і Вишківського лісництв. У цих деревостанах домінує бук. Зайнята ним площа сягає 26222 га, або 84,6 % вкритих лісовою рослинністю земель. Наступним іде дуб – площа 2041 га, або 6,6 %. Невеликі площі у лісовому фонді займають деревостани з переважанням у складі клена, явора, граба, ясена, акації, вільхи, сосни та берези.

Уміле проведення в букових насадженнях поступових лісонасіннєвих рубок головного користування при сприятливих природно-кліматичних умовах регіону забезпечує на більшості лісосік відмінне природне поновлення, з якого в подальшому формуються корінні за породним складом деревостани букових формацій. Це вагомий здобуток хустських лісівників, враховуючи, що 80-85 % лісовідновлення здійснюється шляхом природного поновлення. Відомо також, що лісові насадження, відновлені природним способом, шляхом природного поновлення, найбільш наближені до еталонів лісів у конкретних лісорослинних умовах.

Ще одним стратегічним завданням, над яким працюють лісівники підприємства, є переформування одновікових деревостанів букових формацій в різновікові, які ліпше виконують екологічні функції. Такий підхід передусім впроваджується для захисних категорій лісів, яких у лісгоспі 14799 га і які покликані постійно виконувати екологічні функції на оптимальному рівні. Виконанню цього завдання сприяє участь лісгоспу в міжнародному швейцарсько-українському проекті розвитку лісового господарства Закарпаття – FORZА. В зв’язку з цією участю, а також для безперешкодного впровадження напрацювань проекту та позитивного європейського досвіду з ведення лісового господарства у лісогосподарське виробництво, територію лісгоспу обрано пілотною, а підприємству надано статус дослідного.

Крім новаторських підходів до господарювання у лісах, що є запорукою добротних лісових насаджень у майбутньому, хустські лісівники день у день, рік у рік, з покоління в покоління виконують свої обов’язки з охорони, захисту лісів, їх відновлення та ефективного використання. Всі лісогосподарські заходи виконуються в межах намічених лісовпорядкуванням обсягів.

Значна частина робіт виконується на договірних умовах, переважно з населенням місцевих громад. Так, у порядку довгострокового тимчасового користування для потреб мисливського господарства двом спеціалізованим мисливським товариствам виділено земельні ділянки лісового фонду. Ці товариства здійснюють охорону та відтворення мисливської фауни, полювання за ліцензіями, ведуть облік і підгодівлю тварин. У місцевих лісах водяться олені, козулі, ведмеді, кабани, зайці, куниці, білки та інші звірі.

З низькою інтенсивністю, але проводяться заготівля та часткова переробка недеревинної продукції лісу. В середньому щорічно заготовлюється 2,5 т дикорослих плодів і ягід, 3,5 т грибів, 3 т лікарських рослин, 4,5 т технологічної сировини (лоза). Ведеться також заготівля плодів та ягід на плантаціях (до 4 т щороку). Збір та заготівля недеревинної продукції лісу ведеться здебільшого місцевим населенням, а також приватними підприємцями району.

Колектив державного підприємства «Хустське лісове дослідне господарство» найбільшим своїм здобутком вважає позитивну динаміку лісового фонду. Адже збільшення площі лісового фонду, зростання продуктивності лісових насаджень, поліпшення якісного стану та товарності деревостанів при одночасному збільшенні інтенсивності виконання лісами екологічних функцій слугує найвищою оцінкою роботи лісівників.

Контакти:

90400, Закарпатська обл., Хустський р-н, м. Хуст, вул Сливова, 34.
тел.: +38(03142) 4-23-05,
e-mail: khust-dlg@ukr.net