Ліси Карпат потребують доріг
05.05.2020
Щирі вітання
06.05.2020

На Закарпатті хворіє ліс

На Закарпатті масово всихають смерекові насадження. Що це – вплив кліматичних змін чи людини? А найголовніше: що з цим робити?

Зміни, що відбуваються у лісах Закарпатської області, в останні десятиліття, пов’язані з природним
процесом зростання і розвитку насаджень, господарською діяльністю, змінами клімату та іншими факторами, які викликають у відповідь реакцію комплексу стовбурових
шкідників в різних лісових формаціях. Найбільш істотний негативний вплив в даний час зафіксовано в шпилькових лісах, де сформувався комплекс ксилофагів з домінуванням короїда-топографа (Ips typographus L.), який призводить до всихання лісів, через що хворий ліс необхідно заготовити і на його місці посадити здоровий молодий ліс.

Така проблема не тільки в Закарпатті. Нависла короїдна проблема і в Італії, Німеччині, Словаччині, Польщі, Білорусі. Ці маленькі комахи завдають серйозної шкоди лісам.

Як же вирішити проблему?

Перший крок у вирішенні проблеми – це моніторинг популяції, визначення ступеня зараження і шкоди, які популяція короїда завдає лісові. Далі працівники державної лісової охорони та лісопатологи використовують накопичену інформацію для оцінки і прогнозування майбутніх спалахів. Абсолютно чітко фіксують взаємозв’язок спалахів і кліматичних умов. Для відлову шкідників використовують феромонні пастки у лісфонді. Розміщують їх у період з квітня по вересень і перевіряють щотижня. Таким чином аналізується щільність популяції, фенологія, просторові і тимчасові тенденції популяції. На основі спостережень можна відмітити, що короїд вилітає тоді, коли температура досягає 18 градусів. В деревостанах, що розташовані в буферній зоні та зоні антропогенних ландшафтів, в тих місцях де є автомобільні дороги були проведені санітарно-оздоровчі заходи: вибіркові та суцільні санітарні рубки. На місцях вирубок лісівники висаджують новий ліс.

Ось так виглядає хворий всихаючий ліс на Рахівщині. Говерлянське та Щаульське лісництва.

Коментарі вимкнені.