Працівники державної лісової охорони ДП «Берегівське ЛГ» за жовтень 2017 року здали на перевірку 3000 кілограмів жолудів дуба черещатого та звичайного для перевірки якості насіння. І це тільки перша партія.
Жолуді перевірятимуть на посівні якості, на зараженість хворобами і ушкодженість шкідниками. Опісля перевірки, відсортовані жолуді повернуться в лісництва, де перед закладанням на зимове зберігання їх просушують в добре провітрюваних продезінфікованих приміщеннях або під навісом шаром 10-15 см і зберігають на тому ж місці.
Лісівники Берегівського держлісгоспу розповідають, що просушування закінчують тоді, коли з жолудя перестає виступати волога. При просушування жолуді обережно ворушать дерев’яними лопатами, оббитими повстю. На зберігання жолуді закладають з настанням стійких заморозків (мінус 1-3 ° С) після перевірки їх якості при вологості не нижче 55-60%, чистоті понад 97% і доброякісності не менше 75%. Великі партії жолудів зберігають в траншеях, на поверхні землі в лісі, в холодильниках, а невеликі партії можна зберігати в проточній воді.
У траншеях жолуді зберігають на піднесених сухих місцях шарами (2-3 см), що чергуються з піском або ґрунтом (3-5 см), а приповерхневих шар піску доводять до 30 см. Зверху над траншеєю насипають земляний горбок (до 0,5 м) , який перекриває краї її з кожного боку на 0,5 м. Для кращого збереження жолудів лісівники запропонували дно і стінки траншеї заздалегідь зволожувати, а шари жолудів і піску при заповненні злегка змочувати водою з лійки. Залежно від кліматичних умов і промерзання ґрунту глибина траншей може становити 1,3-1,7 м при ширині 1 м. У траншеї через кожні 2 м ставлять дерев’яні або металеві трубки, в які для визначення температури періодично поміщають термометри. У перші 10-15 днів температура в траншеї повинна підтримуватися в межах 3-10 ° С, а в зимовий період – від мінус 2 ° С до 3 ° С. При зниженні температури нижче допустимої траншеї утеплюють соломою або листям, покриваючи зверху снігом. При підвищенні температури шар ґрунту над траншеєю зменшують.
У районах зі стійким сніговим покривом ефективно зберігання жолудів під снігом. Жолуді укладають шарами 10-15 см з розрахунку 100 кг на 1 м² на очищений майданчик в захищеному від вітру місці, чергуючи їх з шарами ущільненого снігу товщиною 20 см. В цьому випадку жолуді закладають на зберігання при температурі не нижче мінус 3 ° С. Верхній шар снігу доводять до метрової товщини і покривають листям шаром не менше 30-50 см.
Прогнози очікуваного врожаю жолудів в Закарпатській області уже виправдовуються, тому насіння жолудів хорошої якості будуть заготовлені в достатній кількості, тобто 5 тонн.